All-GRC 8-Man Football Announced

 

Western Division (8-Man) All-Conference Football Team

2021-22

*Indicates Unanimous selection
APB-All-Purpose Back
1st Team Offense                                                                 2nd Team Offense
*QB-Kemper Cline, Sr.-Albany                                       QB-Gage Iddings, Jr.-Pattonsburg
*RB-Hayden Ecker, Sr.-North Andrew                         RB-Tucker Schieber, Jr.-Stanberry
RB-Levi Cassavaugh, Sr.-Worth County                       RB-Jerrid Bunten, Sr.-Albany
*OL-Aiden Miller, Sr.-North Andrew                            OL-Khizer Shunk, Sr.-North Andrew
OL-Jacob Chittum, Sr.-North Andrew                          OL-Truman Runnels, Sr.-Albany
OL-Chase Moss, Sr.-King City                                         OL-Elias Alarcon, Jr.-Worth County
*WR-Brody Langfitt, Sr.-Pattonsburg                          WR-Sam Coin, Sr.-Pattonsburg
WR-Porter Davis, Sr.-Albany                                          WR-Dawson Eychaner, Sr.-North Andrew
TE-Dylan McIntyre, Sr.-Worth County                         TE-Kyle Burke, Sr.-Albany
*APB-Braxon Linville, Soph.-North Andrew               APB-Ty Mooney, Sr.-King City

1st Team Defense                                                              2nd Team Defense
*DL-Jase Latham, Sr.-Worth County                          DL-Collin Patterson, Sr.-North Andrew
DL-Chase Moss, Sr.-King City                                       DL-Seth Miller, Soph.-Albany
*DE-Jacob Chittum, Sr.-North Andrew                      DE-Tucker Schieber, Jr.-Stanberry
DE-Jerrid Bunten, Sr.-Albany                                       DE-Jacob Boone, Sr.-King City
DE-Landan Jackson, Sr.-King City
*LB-Levi Cassavaugh, Sr.-Worth County                     LB-Gage Iddings, Jr.-Pattonsburg
LB-Dawson Eychaner, Sr.-North Andrew                   LB-Truman Runnels, Sr.-Albany
LB-Ty Mooney, Sr.-King City                                         LB-Kyle Burke, Sr.-Albany

LB-Jacob Clabaugh, Sr.-St. Joseph Christian
DB-Hayden Ecker, Sr.-North Andrew                          DB-Brody Langfitt, Sr.-North Andrew
DB-Kemper Cline, Sr.-Albany                                        DB-Porter Davis, Sr.-Albany
DB-Grant McIntyre, Jr.-Worth County
DE/LB-Lance Wallace, Sr.-Stanberry                          DE/LB-Andrew Goff, Sr.-North Andrew

1st Team Special Teams                                                 2nd Team Special Teams
*K-Dylan McIntyre, Sr.-Worth County                      K-Jacob Chittum, Sr.-North Andrew
*P-Tyler New, Jr.-Worth County
Returner-Levi Cassavaugh, Sr.-Worth County        Returner-Ron Pulliam, Sr.-King City

Honorable Mention Offense                                        Honorable Mention Defense
OL-Kaeden Showers, Sr.-Stanberry                          DL-Payton Simmons, Jr.-North Andrew
OL-Creed Wilcox, Sr.-Worth County                        DL-Gavin Cameron, Sr.-Stanberry
RB-Gavin Cameron, Sr.-Stanberry                            DL-Jaren Padget, Jr.-St. Joseph Christian
QB-Tyler New, Jr.-Worth County                             DB-Ron Pulliam, Sr.-King City
TE-Gunner Lawrence, Sr.-North Andrew               DB-Tyler New, Jr.-Worth County

Western Division Final Standings
North Andrew 6-0
Albany 5-1
Worth County 4-2
King City 3-3
Stanberry 2-4
Pattonsburg 1-5
St. Joseph Christian 0-6

Events Calendar

Calendar of Events

M Mon

T Tue

W Wed

T Thu

F Fri

S Sat

S Sun

2 events,

3 events,

4 events,

4 events,

4 events,

2 events,

0 events,