Tuesday Scoreboard

GIRLS GOLF

GRC Conference Golf Tournament

Team Results
1 South Harrison 424
2 Maysville 438
3 Gallatin 445
4 Worth County 467
5 Putnam County 483
6 Albany 486
7 Trenton 500
8 King City 547

 

Individuals
1 Abby Owens South Harrison 89
2 Abbie Koenen Putnam County 90
3 Elle Copple Gallatin 95
4 Ashlee Cannon South Harrison 98
5 Bridgette Hightshoe Worth County 100
6 Courtney Crose Gallatin 100
7 Hannah Riner Maysville 102
8 Hayley Sweiger Maysville 105
9 Claire Renfro Maysville 107
10 Eliana Cowling Trenton 111
Reece Weldon Trenton 112

South Harrison 438
Abby Owens 89
Ashlee Cannon 98
Paige Beaty 116
Chloe Hodge 121

Maysville 438
Hannah Riner 102
Hayley Sweiger 105
Claire Renfro 107
Sydney Popplewell 124
Jacci Hahn 132

Gallatin 445
Elle Copple 95
Courtney Crose 100
Madison Kirk 124
Leayrah Leeper 126
Hannah Critten 137
Leayrah Leeper 126

Worth County 467
Bridgette Hightshoe 100
Eva Engel 114
Taylor Sanders 120
Marissa Schmitz 133
Bailey Steele 151

Putnam County 483
Abbie Koenen 90
Tayla Turner 127
Dylan Hamilton 131
Tessa Gillis 135
Jazmyne Rhoads 150
Tessa Gillis 135

Albany 488
Brook Wink 116
Gracie Holcomb 117
Hayley Wink 124
Jocelyn Anthony 129

Trenton 500
Eliana Cowling 111
Reece Weldon 112
Seanacie Ireland 138
Kinsley Otto 139
Morgan Brown 141

King City 547
Clare Staley 115
Anna Boone 137
Sophia Sansone 147
Averie Poling 148

 

Maryville 188
Savannah 209

 

 

SOFTBALL

Richmond 6 Cameron 5 -8 innings
South Harrison 11 Hamilton 3
Worth County 7 Northeast Nodaway 5
Mercer 9 North Harrison 3
Lafayette 8 Stanberry 0
Gallatin 10 East Buchanan 0
Princeton 8 Winston/Pattonsburg 6
DeKalb 4 King City 1
Mid-Buchanan 16 Maysville 1
North Andrew 9 West Platte 8
Scotland County 8 Milan 7
Polo 16 Hardin Central 1
Marceline 18 Trenton 0
North Platte 6 Maryville 2
Chillicothe 6 Bishop LeBlond 0
Excelsior Springs 19 Ruskin 0
Kearney 19 Grandview 0
Liberty 4 Staley 0
Brookfield 17 Putnam County 2
St. Joe Central 5 Truman 3

 

GIRLS TENNIS – district team tournaments

Class 1 District 14 – semifinals
Excelsior Springs 5 Lexington 0
Carrollton 5 Richmond 0

Class 1 District 15 – semifinals
Kirksville 5 Cameron 0
Chillicothe 5 Trenton 0

Class 1 District 16 – semifinals
Savannah 5 Maryville 0
Lafayette 5 Benton 0

Class 2 District 8 – quarterfinals
Kearney 5 Winnetonka 0
St. Pius X 5 KC East 0
Bishop LeBlond 5 Lincoln Prep 0

Class 3 District 8 – quarterfinals
Park Hill South 5 St. Joe Central 4
Staley 5 Oak Park 0
Park Hill 5 Liberty North 0

 

VOLLEYBALL

South Harrison 3 North Nodaway 0
Rock Port 3 Northland Christian 0
Mound City 3 Maysville 0
Chillicothe 3 Trenton 0
St Joseph Christian 3 South Holt 0
Maryville 3 Mid Buchanan 0
Benton 3 Lafayette 2
St. Joe Central 3 William Chrisman 0
Diagonal 3 Orient Macksburg 1
Mount Ayr 3 Murray 1

 

BOYS SOCCER

Excelsior Springs 3 Grandview 2
Fort Osage 3 St. Joe Central 1
Lafayette 2 Savannah 0
Platte County 3 Park Hill 1