Friday Basketball Tournament And Regular Season Scores

Basketball Tournament Schedule

Albany Tournament

Friday Schedule
Girls Stanberry 32 Worth County 26 consolation
Boys South Harrison 58 Albany 57 consolation

Saturday Schedule
10am King City vs Princeton Girls 3rd Place
11:30 Worth County vs Pattonsburg Boys 3rd Place
1pm Platte Valley vs South Harrison Girls Championship
2:30 Platte Valley vs Princeton Boys Championship

 

Gallatin Basketball Tournament
Girls
Gallatin 40 Winston 27 consolation
Trenton 46 Gilman City 43 3rd Place

Boys
Winston 65 Gilman City 63 consolation

Saturday Schedule
12pm Polo vs Braymer Boys 3rd Place
1:30 Polo vs Braymer Girls Championship
3pm Gallatin vs Maysvlle Boys Championship

 

PVI Tournament
Girls
North Nodaway 30 DeKalb 27 3rd Place
St Joseph Christian 42 Nodaway Valley 36 Championship

Boys
St Joseph Christian 95 DeKalb 68 3rd Place
Nodaway Valley 53 Osborn/Stewartsville 46 Championship

 

 

Tri-Rivers Classic at Schuyler County

Saturday Schedule
12pm Knox County vs Clark County girls 7th (Middle School Gym)
12pm Brookfield vs Milan girls 3rd (High School Gym)
1:30pm Knox County vs Scotland County boys 7th (Middle School)
1:30pm North Shelby vs Milan boys 3rd (High School)
3pm Scotland County vs Putnam County girls consolation (Middle School)
3pm Schuyler County vs North Shelby Girls Championship (High School)
4:30pm Brookfield vs Clark County boys consolation (Middle School)
4:30pm Putnam County vs Schuyler County Boys Championship (High School)

 

Mound City Tournament

Friday Schedule
Girls
Rock Port 36 South Holt 24 consolation
LeBlond 47 Mid Buchanan 29 championship

Boys
East Atchison 40 Rock Port 39 3rd place

Saturday Schedule
5pm South Holt vs Mound City Boys Consolation
6:30 Mound City vs East Atchison Girls 3rd
8pm Mid Buchanan vs East Atchison Boys Championship

 

Savannah Tournament

Friday Results
Girls
Chillicothe 44 Savannah 11
Smithville 52 Maryville 45
Benton 67 Pembroke Hill 58

 

Other Scores
Girls
Mercer 48 Hamilton 16
Central Decatur 64 East Union 20
Mount Ayr 69 Southwest Valley 42
Lenox 60 Bedford 10
MSM 59 Wayne 23
Nodaway Valley 68 Creston 47
Lamoni 53 Moravia 28
Diagonal 55 Moulton Udell 21
Seymour 50 Orient Macksburg 29

Boys
Plattsburg 53 Cameron 11
Central Decatur 74 East Union 31
Mount Ayr 58 Southwest Valley 37
Bedford 72 Lenox 48
MSM 47 Wayne 46
Moravia 75 Lamoni 38
Diagonal 60 Moulton Udell 36
Ankeny Christian 72 Melcher Dallas 28

 

Events Calendar

Calendar of Events

M Mon

T Tue

W Wed

T Thu

F Fri

S Sat

S Sun

2 events,

2 events,

3 events,

5 events,

3 events,

3 events,

3 events,

4 events,

2 events,

0 events,

0 events,

0 events,

0 events,

0 events,