Weather Alert

Lawson Girls And Boys Class 2 District 8 Track Championships

Girls Scores
=====================================
Pl Team Score
=====================================
1 Lawson                      165
2 North Platte             114
3 Lathrop                       71
4 West Platte               68
5 Maysville                  56
6 South Harrison       54
7 Polo                            49
8 East Buchanan        45
9 Plattsburg                 30
10 Gallatin                 23.5
11 Mid-Buchanan      21
12 Carrollton              15
12 Penney                   15
14 Lexington             13.5

Boys Scores
=====================================
Pl Team Score
=====================================
1 Lawson                    152
2 Lexington               89.5
3 West Platte             88
4 East Buchanan       79
5 Lathrop                    61
6 Mid-Buchanan       53
7 Penney                    36
8 North Platte         31.5
9 Plattsburg              31
9 Bishop LeBlond    31
11 South Harrison   27
12 Polo                      26
13 Maysville             19
14 Gallatin               12
15 Carrollton            5

 

Boys 4 x 800m Relay
Finals
============================================
Pl Team Sq Time Pts
============================================
1 East Buchanan High S A 8:35.63 10
2 Lexington High Schoo A 8:43.90 8
3 West Platte High Sch A 8:44.03 6
4 Lawson HS A 8:56.33 5
5 Mid-Buchanan High Sc A 10:05.27 4
6 Polo High School A 10:18.44 3
7 Bishop LeBlond High A 10:40.11 2
8 Penney High School A 10:43.55 1

 

Girls 4 x 800m Relay
Finals
============================================
Pl Team Sq Time Pts
============================================
1 Lawson HS A 10:22.13 10
2 North Platte High Sc A 10:25.57 8
3 Gallatin High School A 10:36.67 6
4 West Platte High Sch A 10:37.46 5
5 South Harrison High A 11:16.19 4
6 Polo High School A 11:19.38 3
7 Lexington High Schoo A 11:26.82 2
8 Lathrop High School A 11:39.87 1

 

 

Boys 110m Hurdles
Finals
=====================================================================
Pl Name Team Time Wind a Pts
=====================================================================
1 SLOMINSKI, Cooper Lawson HS 15.23 NW 10
2 VAUGHN, Blaize Lawson HS 16.25 NW 8
3 QUINN, Lucas Lathrop High School 16.48 NW 6
4 FORTNEY, Nathaniel East Buchanan High S 17.07 NW 5
5 SPEAR, Brody Lathrop High School 17.43 NW 4
6 ENGLAND, Layne Penney High School 18.14 NW 3
7 CUMMINS, Graydon Lexington High Schoo 18.49 NW 2
8 CARTER, Tyler Polo High School 18.88 NW 1

Girls 100m Hurdles
Finals
=====================================================================
Pl Name Team Time Wind a Pts
=====================================================================
1 PETERS, Hailey West Platte High Sch 16.93 NW 10
2 DIXON, Kylee Lawson HS 17.14 NW 8
3 SIPES, Kylee North Platte High Sc 17.51 NW 6
4 GILBERT, Chloe Polo High School 17.62 NW 5
5 BARKER, Joelle Lawson HS 17.76 NW 4
6 SEELEY, Kara Lathrop High School 17.87 NW 3
7 BURGESS, Jaylin North Platte High Sc 19.34 NW 2
8 WATERS, Mylee Penney High School 20.58 NW 1

Boys 100 Meters
Finals
=====================================================================
Pl Name Team Time Wind a Pts
=====================================================================
1 LEADER, Lane Mid-Buchanan High Sc 10.92 NW 10
2 FOWLES, Chad West Platte High Sch 11.13 NW 8
3 GOSNELL, Evan Lexington High Schoo 11.18 NW 6
4 HOLDER, Emmanuel Lexington High Schoo 11.38 NW 5
5 ROSS, Tucker Penney High School 11.43 NW 4
6 PHIPPS, Colin Lawson HS 11.60 NW 3
7 KLEIN, Trevor East Buchanan High S 11.67 NW 2
8 COOPER, Joshua Mid-Buchanan High Sc 11.70 NW 1

Girls 100 Meters
Finals
=====================================================================
Pl Name Team Time Wind a Pts
=====================================================================
1 ROGERS, Olivia North Platte High Sc 12.38 NW 10
2 THORNTON, Jordan Mid-Buchanan High Sc 12.57 NW 8
3 WILSON, Lillian South Harrison High 12.80 NW 6
4 RAWLINGS, Aliana Plattsburg High Scho 12.84 NW 5
5 GROOM, Katie West Platte High Sch 12.91 NW 4
6 THORNTON, Nevaeh Mid-Buchanan High Sc 13.18 NW 3
7 BOYER, Rylie Maysville High Schoo 13.52 NW 2
8 ZEIGLER, Piper Lawson HS 13.65 NW 1

 

Boys 4 x 200m Relay
Finals
=====================================================
Pl Team Sq Time Ht. (Pl) Pts
=====================================================
1 Plattsburg High Scho A 1:34.60 2 (1) 10
2 Lawson HS A 1:34.63 2 (2) 8
3 West Platte High Sch A 1:34.71 2 (3) 6
4 Lexington High Schoo A 1:35.09 2 (4) 5
5 Penney High School A 1:36.51 2 (5) 4
6 South Harrison High A 1:36.87 2 (6) 3
7 East Buchanan High S A 1:42.17 1 (1) 2
8 Polo High School A 1:45.87 1 (2) 1
9 Mid-Buchanan High Sc A 1:48.37 2 (7)
Bishop LeBlond High A NT 1

 

Girls 4 x 200m Relay
Finals
=====================================================
Pl Team Sq Time Ht. (Pl) Pts
=====================================================
1 North Platte High Sc A 1:44.31 2 (1) 10
2 Plattsburg High Scho A 1:48.49 2 (2) 8
3 West Platte High Sch A 1:49.32 2 (3) 6
4 Lathrop High School A 1:50.66 2 (4) 5
5 Maysville High Schoo A 1:53.56 1 (1) 4
6 Polo High School A 1:54.51 2 (5) 3
7 Lawson HS A 1:54.70 2 (6) 2
8 East Buchanan High S A 1:55.52 2 (7) 1
9 South Harrison High A 1:55.71 2 (8)
10 Lexington High Schoo A 1:58.53 1 (2)
11 Bishop LeBlond High A 2:09.01 1 (3)

 

Boys 1600 Meters
Finals
==============================================================
Pl Name Team Time Pts
==============================================================
1 KINSLOW, Charles West Platte High Sch 4:39.84 10
2 HENSLEY, Aidan East Buchanan High S 4:40.82 8
3 STEPHAN, Max Lawson HS 4:44.76 6
4 DAVIS, Levi Lathrop High School 4:47.48 5
5 MCINTOSH, Ryan Penney High School 4:48.70 4
6 WILLOUGHBY, Isaac Lawson HS 5:13.77 3
7 ECKSTEIN, Jonathan Bishop LeBlond High 5:17.59 2
8 MAGEE, Braxton South Harrison High 5:21.38 1
9 DAVIES, Sam West Platte High Sch 5:27.80
10 BERGHAGER, Brody Lathrop High School 5:40.96
11 WITHEROW, Matthew Penney High School 5:46.95
12 WILLIAMS, Lucas Bishop LeBlond High 5:49.07
13 MORRIS, Colton Maysville High Schoo 5:49.71
14 TRAMMELL, Haiden South Harrison High 5:49.98
15 CARTER, Wade Lexington High Schoo 6:06.12
16 WEBB, Kade East Buchanan High S 6:27.41
17 RENNISON, Jordan Carrollton High Scho 6:33.21
18 FARMER, Keith Polo High School 7:06.56

 

Girls 1600 Meters
Finals
==============================================================
Pl Name Team Time Pts
==============================================================
1 WILSON, Landen Lawson HS 5:33.11 10
2 CALVERT, Jocelyn Lawson HS 5:41.52 8
3 DEBORD, Brianna North Platte High Sc 5:49.40 6
4 CHAMBERLIN, HALLEE South Harrison High 5:51.47 5
5 PATTISON, Julia West Platte High Sch 6:15.80 4
6 DAVIDSON, Laynie East Buchanan High S 6:16.48 3
7 SCROGGINS, Alaina North Platte High Sc 6:25.74 2
8 WITHEROW, Kortney Penney High School 6:27.10 1
9 REINKE, Kaitlyn West Platte High Sch 6:32.69
10 SMITH, Eva Lexington High Schoo 6:33.94
11 COPPLE, Elle Gallatin High School 6:36.74
12 LAGESCHULTE, Jorja Bishop LeBlond High 6:38.88
13 HUDSON, Kaitlin Bishop LeBlond High 6:43.58
14 JONES, Aynjewel East Buchanan High S 6:43.96
15 POYNTER, Olivia Penney High School 6:46.07
16 GENTRY, Kirra Lathrop High School 6:46.82

 

Boys 4 x 100m Relay
Finals
=====================================================
Pl Team Sq Time Ht. (Pl) Pts
=====================================================
1 West Platte High Sch A 44.39 2 (1) 10
2 Lexington High Schoo A 45.02 2 (2) 8
3 Lathrop High School A 45.03 2 (3) 6
4 Lawson HS A 45.34 2 (4) 5
5 Plattsburg High Scho A 45.35 2 (5) 4
6 East Buchanan High S A 45.56 2 (6) 3
7 Penney High School A 46.24 2 (7) 2
8 Mid-Buchanan High Sc A 46.32 2 (8) 1
9 South Harrison High A 49.60 1 (1)
10 Polo High School A 52.04 1 (2)
Bishop LeBlond High A NT 1
Maysville High Schoo A NT 1

 

Girls 4 x 100m Relay
Finals
=====================================================
Pl Team Sq Time Ht. (Pl) Pts
=====================================================
1 North Platte High Sc A 50.94 2 (1) 10
2 South Harrison High A 51.66 2 (2) 8
3 East Buchanan High S A 51.83 2 (3) 6
4 Plattsburg High Scho A 51.85 2 (4) 5
5 Lathrop High School A 52.62 2 (5) 4
6 Lawson HS A 54.35 2 (6) 3
7 Polo High School A 54.60 1 (1) 2
8 West Platte High Sch A 55.19 2 (7) 1
9 Lexington High Schoo A 56.18 1 (2)
10 Penney High School A 57.87 1 (3)
11 Bishop LeBlond High A 58.50 1 (4)
12 Maysville High Schoo A 1:10.13 2 (8)

 

Boys 400 Meters
Finals
=======================================================================
Pl Name Team Time Ht. (Pl) Pts
=======================================================================
1 CROSS, Hayden Bishop LeBlond High 51.36 3 (1) 10
2 LEADER, Lane Mid-Buchanan High Sc 51.60 3 (2) 8
3 STOCKDALE, Carson Plattsburg High Scho 52.04 3 (3) 6
4 SHARP, Wyatt Lawson HS 53.78 2 (1) 5
5 JONES, Kaden South Harrison High 53.84 2 (2) 4
6 WHITE, Carson East Buchanan High S 55.14 3 (4) 3
7 MOSS, Damario Lexington High Schoo 55.80 2 (3) 2
8 TAYLOR, Trent West Platte High Sch 57.93 2 (4) 1

 

Girls 400 Meters
Finals
=======================================================================
Pl Name Team Time Ht. (Pl) Pts
=======================================================================
1 BAKER, Sam West Platte High Sch 1:00.30 4 (1) 10
2 SAMPSON, Haley North Platte High Sc 1:00.82 4 (2) 8
3 RAMSEY, Lindsey North Platte High Sc 1:02.00 4 (3) 6
4 OCHOA, Isabella Carrollton High Scho 1:04.19 4 (4) 5
5 GRAY, Rain Penney High School 1:05.12 3 (1) 4
6 BURNETT, Lindsay Penney High School 1:05.61 4 (5) 3
7 RIKER, Claire Lexington High Schoo 1:05.97 4 (6) 2
8 BOYER, LILLIAN Maysville High Schoo 1:06.39 4 (7) 1
9 MOLLOY, ABIGAIL South Harrison High 1:06.49 3 (2)
10 NELSON, Alice Plattsburg High Scho 1:06.63 3 (3)
11 VANDEL, Libby West Platte High Sch 1:07.48 3 (4)
12 GREEN, Aaryonna Lexington High Schoo 1:08.04 3 (5)
13 TURNER, Alexis East Buchanan High S 1:08.66 3 (6)

 

Boys 300m Hurdles
Finals
=======================================================================
Pl Name Team Time Ht. (Pl) Pts
=======================================================================
1 SLOMINSKI, Cooper Lawson HS 41.27 3 (1) 10
2 WILLIAMS, Cameron West Platte High Sch 43.93 3 (2) 8
3 MILLER, Matt Lathrop High School 44.42 3 (3) 6
4 CHRISTIAN, Jett Lexington High Schoo 44.77 3 (4) 5
5 QUINN, Lucas Lathrop High School 44.99 3 (5) 4
6 FORTNEY, Nathaniel East Buchanan High S 45.04 3 (6) 3
7 VAUGHN, Blaize Lawson HS 45.34 3 (7) 2
8 ENGLAND, Layne Penney High School 47.40 2 (1) 1
9 BLEAZARD, Connor Bishop LeBlond High 48.93 2 (2)
10 CARTER, Tyler Polo High School 49.10 2 (3)
11 YOUTSEY, Tate Penney High School 49.40 2 (4)
12 WAHLGREN, Jackson Mid-Buchanan High Sc 50.30 2 (5)

 

Girls 300m Hurdles
Finals
=======================================================================
Pl Name Team Time Ht. (Pl) Pts
=======================================================================
1 REDMAN, Mirabella Maysville High Schoo 47.82 3 (1) 10
2 BALL, Annabelle Gallatin High School 48.97 3 (2) 8
3 GILLIAM, Olivia Lawson HS 49.26 3 (3) 6
4 PETERS, Hailey West Platte High Sch 49.70 3 (4) 5
5 CANNON, KYLEE South Harrison High 51.10 3 (5) 4
6 BARKER, Joelle Lawson HS 52.24 3 (6) 3
7 SUMMERS, Kenedie North Platte High Sc 52.77 3 (7) 2
8 MCGARRY, Addison Mid-Buchanan High Sc 53.00 2 (1) 1
9 BEANE, Keylie Lathrop High School 54.25 3 (8)
10 SEELEY, Kara Lathrop High School 55.93 2 (2)
11 MATSUKAVICH, Loralie Plattsburg High Scho 57.38 2 (3)

 

Boys 800 Meters
Finals
==============================================================
Pl Name Team Time Pts
==============================================================
1 KINSLOW, Charles West Platte High Sch 2:02.12 10
2 STEPHAN, Max Lawson HS 2:03.52 8
3 HENSLEY, Aidan East Buchanan High S 2:05.92 6
4 DAVIS, Levi Lathrop High School 2:08.02 5
5 WATERMAN, Cooper Bishop LeBlond High 2:11.31 4
6 MCGIVERN, Jonah West Platte High Sch 2:12.28 3
7 CONROY, Parker East Buchanan High S 2:13.43 2
8 LILE, Tyson Bishop LeBlond High 2:14.43 1
9 MOSS, Tradjun Lexington High Schoo 2:16.94
10 RASH, Trystan Lawson HS 2:17.21
11 WORTHINGTON, Alex Lexington High Schoo 2:20.90
12 MCCRACKEN, Waylon North Platte High Sc 2:24.39
13 BERGHAGER, Brody Lathrop High School 2:26.80
14 SCHAEFFER, Andrew Mid-Buchanan High Sc 2:27.83
15 KRENTZ, Hayden Penney High School 2:28.58

 

Girls 800 Meters
Finals
==============================================================
Pl Name Team Time Pts
==============================================================
1 GILLIAM, Olivia Lawson HS 2:27.48 10
2 WILSON, Landen Lawson HS 2:27.82 8
3 RAMSEY, Gracie North Platte High Sc 2:28.67 6
4 CHAMBERLIN, EMMA South Harrison High 2:31.09 5
5 FEIDEN, Ashley Gallatin High School 2:32.69 4
6 CATLETT, Claire Maysville High Schoo 2:34.42 3
7 HOLMES, Avery West Platte High Sch 2:40.16 2
8 MCMILLAN, Maddison West Platte High Sch 2:41.04 1
9 LINGLE, Shelby North Platte High Sc 2:45.92
10 ENDICOTT, Alex Gallatin High School 2:48.49
11 STERLING, Brooke Maysville High Schoo 2:49.74
12 DAVIDSON, Laynie East Buchanan High S 2:53.07

 

Boys 200 Meters
Finals
=====================================================================
Pl Name Team Time Wind a Pts
=====================================================================
1 GOSNELL, Evan Lexington High Schoo 22.45 NW 10
2 LEADER, Lane Mid-Buchanan High Sc 22.50 NW 8
3 CROSS, Hayden Bishop LeBlond High 22.68 NW 6
4 SLOMINSKI, Cooper Lawson HS 23.00 NW 5
5 HOLDER, Emmanuel Lexington High Schoo 23.54 NW 4
6 ZENDEJAS, McLain West Platte High Sch 23.69 NW 3
7 ROSS, Tucker Penney High School 24.34 NW 2
8 SLATER, Daniel Lawson HS 24.44 NW 1

 

Girls 200 Meters
Finals
=====================================================================
Pl Name Team Time Wind a Pts
=====================================================================
1 ROGERS, Olivia North Platte High Sc 25.38 NW 10
2 THORNTON, Jordan Mid-Buchanan High Sc 25.72 NW 8
3 RAMSEY, Lindsey North Platte High Sc 25.85 NW 6
4 KLEIN, Emma East Buchanan High S 26.30 NW 5
5 REDMAN, Mirabella Maysville High Schoo 26.31 NW 4
6 THOMPSON, Jacklyn Lawson HS 27.86 NW 3
7 WILLIAMS, Gabrielle South Harrison High 28.19 NW 2

Boys 3200 Meters
Finals
==============================================================
Pl Name Team Time Pts
==============================================================
1 HENSLEY, Aidan East Buchanan High S 10:37.32 10
2 HECKMAN, Noah North Platte High Sc 10:39.29 8
3 SCHAFFART, Josh North Platte High Sc 10:50.83 6
4 MCINTOSH, Ryan Penney High School 11:04.63 5
5 ADKINS, Kerrick Lexington High Schoo 11:44.78 4
6 MAYNE, Joseph Lawson HS 11:53.24 3
7 PATTISON, Ryan West Platte High Sch 12:01.06 2
8 ECKSTEIN, Jonathan Bishop LeBlond High 12:04.56 1
9 MAGEE, Braxton South Harrison High 12:13.30
10 CHANEY, William Lexington High Schoo 12:20.44
11 RASH, Joel Lawson HS 12:31.07

 

Girls 3200 Meters
Finals
==============================================================
Pl Name Team Time Pts
==============================================================
1 WILSON, Landen Lawson HS 12:17.78 10
2 BEACH, Laura Lexington High Schoo 12:20.02 8
3 CALVERT, Jocelyn Lawson HS 12:28.38 6
4 DEBORD, Brianna North Platte High Sc 12:31.91 5
5 CASSITY, Jessa North Platte High Sc 12:33.34 4
6 CHAMBERLIN, EMMA South Harrison High 14:13.00 3
7 WITHEROW, Kortney Penney High School 14:31.19 2
8 JONES, Aynjewel East Buchanan High S 14:33.49 1
9 POYNTER, Olivia Penney High School 14:50.25
10 REINKE, Kaitlyn West Platte High Sch 15:04.58
11 MCBEE, McKenzie Lexington High Schoo 15:07.45

 

Boys 4 x 400m Relay
Finals
=====================================================
Pl Team Sq Time Ht. (Pl) Pts
=====================================================
1 West Platte High Sch A 3:37.72 2 (1) 10
2 Plattsburg High Scho A 3:38.15 2 (2) 8
3 Lexington High Schoo A 3:41.58 2 (3) 6
4 Bishop LeBlond High A 3:43.52 2 (4) 5
5 Lawson HS A 3:45.62 2 (5) 4
6 Maysville High Schoo A 3:50.90 2 (6) 3
7 Penney High School A 3:58.04 1 (1) 2
8 Lathrop High School A 3:59.01 2 (7) 1
9 East Buchanan High S A 3:59.90 2 (8)

 

Girls 4 x 400m Relay
Finals
=====================================================
Pl Team Sq Time Ht. (Pl) Pts
=====================================================
1 North Platte High Sc A 4:14.22 2 (1) 10
2 West Platte High Sch A 4:20.13 2 (2) 8
3 Plattsburg High Scho A 4:23.20 2 (3) 6
4 Lathrop High School A 4:26.93 2 (4) 5
5 Penney High School A 4:38.48 1 (1) 4
6 Lawson HS A 4:39.07 2 (5) 3
7 Carrollton High Scho A 4:44.35 1 (2) 2
8 Polo High School A 4:45.96 2 (6) 1

 

Boys High Jump
Finals
============================================================
Pl Name Team Mark Pts
============================================================
1 GOSNELL, Evan Lexington High Schoo 1.98m 10
2 BLAIR, Garron Lawson HS 1.98m 8
3 KAULLEN, Parker Lexington High Schoo 1.83m 6
4 LISLE, Trevor South Harrison High 1.78m 5
5 ABBOTT, Scott Lathrop High School 1.78m 4
6 SPEAR, Brody Lathrop High School 1.73m 3
7 HILL, Dalton West Platte High Sch 1.68m 2
8 VAUGHN, Blaize Lawson HS 1.68m 1
9 LILE, Tyson Bishop LeBlond High 1.63m
9 TAYLOR, Trent West Platte High Sch 1.63m
11 WATERMAN, Cooper Bishop LeBlond High 1.63m

 

Girls High Jump
Finals
============================================================
Pl Name Team Mark Pts
============================================================
1 PHIPPS, Kira Lawson HS 1.50m 10
2 PATTON, Avery Lathrop High School 1.50m 8
3 REDMAN, Mirabella Maysville High Schoo 1.50m 6
4J BALL, Annabelle Gallatin High School 1.45m 5
5J RUTHERFORD, Ahlanna West Platte High Sch 1.45m 4
6 HARROLD, Anna Lawson HS 1.45m 3
7 EADS, Sage Lexington High Schoo 1.40m 1.5
7 STATON, Claudia Carrollton High Scho 1.40m 1.5
9 KLAIRA, Groom West Platte High Sch 1.40m
10 WATKINS, Maya East Buchanan High S 1.35m

 

Boys Pole Vault
Finals
============================================================
Pl Name Team Mark Pts
============================================================
1 PHIPPS, Colin Lawson HS 3.60m 10
2 ISRAEL, Caden Maysville High Schoo 3.45m 7
2 SPURLING, Braden South Harrison High 3.45m 7
4 CHAMBERLIN, Parker South Harrison High 3.15m 5
5 NEWKIRK, Tristan West Platte High Sch 3.15m 4
6 AUBREY, Thatcher Lawson HS 3.00m 3
7 KAULLEN, Parker Lexington High Schoo 3.00m 1.5
7 RAINSBARGER, Coen North Platte High Sc 3.00m 1.5
9 BROYLES, Korbyn Carrollton High Scho 2.85m
10 GOODLET, Gabriel North Platte High Sc 2.70m
10 READE, MCKANAN West Platte High Sch 2.70m

 

Girls Pole Vault
Finals
============================================================
Pl Name Team Mark Pts
============================================================
1 REDMAN, Mirabella Maysville High Schoo 2.75m 10
2 HILL, Laura West Platte High Sch 2.60m 8
3 MISEL, Jade Polo High School 2.60m 6
4 PHIPPS, Kira Lawson HS 2.45m 5
5J THOMPSON, Kyra Lathrop High School 2.45m 4
6J WEATHERSPOON, Morgan Lawson HS 2.45m 3
7J JESSEN, Madison East Buchanan High S 2.45m 2
8 VAUGHN, Allison Carrollton High Scho 2.30m 0.5
8 KING, Lyndsey Gallatin High School 2.30m 0.5
10 RAINEY, Makayla Gallatin High School 2.30m
11 ALLEN, Adrian East Buchanan High S 2.30m
12 CLARK, Cosette West Platte High Sch 2.30m
13 HAASE, Alanah Penney High School 2.30m
14 ADKINS, Mary-Beth Lexington High Schoo 2.15m
14 CHANCE, Isabelle Lathrop High School 2.15m

 

Boys Long Jump
Finals
=================================================================
Pl Name Team Mark Wind Pts
=================================================================
1 SCANLAN, Dylan Lathrop High School 6.50m +0.0 10
2 GABBARD, Kayden Maysville High Schoo 6.37m +0.0 8
3 KLEIN, Trevor East Buchanan High S 6.26m +0.0 6
4 HUNTER, Blake Mid-Buchanan High Sc 6.25m +0.0 5
5 BRIGHTMAN, Trystan Lawson HS 6.14m +0.0 4
6 CONAWAY, Cru East Buchanan High S 6.10m +0.0 3
7 GORDON, Corey Lexington High Schoo 5.80m +0.0 2
8 RENFRO, Caleb Maysville High Schoo 5.70m +0.0 1
9 ROBINSON, Jacob Mid-Buchanan High Sc 5.69m +0.0
10 DEFRIES, Elija Lawson HS 5.40m +0.0
11 HILL, August West Platte High Sch 5.36m +0.0
12 SLAUGHTER, Jason North Platte High Sc 5.26m +0.0
13 RAINSBARGER, Coen North Platte High Sc 5.25m +0.0
14 SIGRIST, Jackson Bishop LeBlond High 5.16m +0.0
15 HELMICH, Isaac West Platte High Sch 5.13m +0.0
16 HELSEL, Tripp Bishop LeBlond High 5.01m +0.0

 

 

Girls Long Jump
Finals
=================================================================
Pl Name Team Mark Wind Pts
=================================================================
1 KLEIN, Emma East Buchanan High S 5.09m +0.0 10
2 GILLIAM, Olivia Lawson HS 4.80m +0.0 8
3 SHAY, Addison Lawson HS 4.76m +0.0 6
4 KIRKPATRICK, Annelis Lathrop High School 4.63m +0.0 5
5 WILSON, Lillian South Harrison High 4.55m +0.0 4
6 ROSE, Raelyn Lathrop High School 4.44m +0.0 3
7 CATLETT, Claire Maysville High Schoo 4.44m +0.0 2
8 BOYER, Rylie Maysville High Schoo 4.35m +0.0 1
9 CARTWRIGHT, Makenna North Platte High Sc 4.28m +0.0
10 HENDREN, Rowan South Harrison High 4.14m +0.0
11 MUSSER, Addisyn East Buchanan High S 4.09m +0.0
12 LOCKARD, Makayla Bishop LeBlond High 4.07m +0.0
13 JOHNSON, Emily Mid-Buchanan High Sc 4.03m +0.0
14 LARAMORE-YANEZ, Br Plattsburg High Scho 3.94m +0.0
15 GOODWIN, Ashley West Platte High Sch 3.92m +0.0
16 KRETZER, Brooke North Platte High Sc 3.85m +0.0
17 CONARD, Kyla Bishop LeBlond High 3.78m +0.0
18 MCBEE, McKenzie Lexington High Schoo 3.59m +0.0

 

Boys Triple Jump
Finals
=================================================================
Pl Name Team Mark Wind Pts
=================================================================
1 SLOMINSKI, Cooper Lawson HS 13.50m +0.0 10
2 HUNTER, Blake Mid-Buchanan High Sc 13.11m +0.0 8
3 CONAWAY, Cru East Buchanan High S 12.90m +0.0 6
4 KLEIN, Trevor East Buchanan High S 12.56m +0.0 5
5 GORDON, Corey Lexington High Schoo 12.08m +0.0 4
6 LEE, Samuel Plattsburg High Scho 12.04m +0.0 3
7 AUBREY, Thatcher Lawson HS 11.64m +0.0 2
8 MCGIVERN, Jonah West Platte High Sch 11.63m +0.0 1
9 GENTRY, Maverick Polo High School 11.18m +0.0
10 KRENTZ, Hayden Penney High School 11.02m +0.0
11 TAYLOR, Trent West Platte High Sch 10.95m +0.0
12 DAWSON, Johnathan Penney High School 10.41m +0.0
13 SIGRIST, Jackson Bishop LeBlond High 10.37m +0.0
14 BROYLES, Korbyn Carrollton High Scho 10.18m +0.0
15 DENNY, JAMES Maysville High Schoo 9.24m +0.0

 

Girls Triple Jump
Finals
=================================================================
Pl Name Team Mark Wind Pts
=================================================================
1 KLEIN, Emma East Buchanan High S 11.15m +0.0 10
2 HENRY, ABBEY South Harrison High 10.30m +0.0 8
3 KIRKPATRICK, Annelis Lathrop High School 10.27m +0.0 6
4 GILLIAM, Olivia Lawson HS 10.19m +0.0 5
5 CATLETT, Claire Maysville High Schoo 9.76m +0.0 4
6 WILLIAMS, Alayna Lathrop High School 9.40m +0.0 3
7 MOORE, Morgan Lawson HS 9.36m +0.0 2
8 CARTWRIGHT, Makenna North Platte High Sc 9.17m +0.0 1
9 ROSE, Clara West Platte High Sch 9.08m +0.0
10 JOHNSON, Emily Mid-Buchanan High Sc 8.66m +0.0
11 LARAMORE-YANEZ, Br Plattsburg High Scho 8.53m +0.0
12 CHURCH, Heidi East Buchanan High S 8.52m +0.0

 

Boys Shot Put
Finals
=====================================================================
Pl Name Team Mark Fl. (Pl) Pts
=====================================================================
1 SERVAES, Liam North Platte High Sc 13.07m 4 (1) 10
2 MCBEE, Gideon Penney High School 12.93m 4 (2) 8
3 BLAIR, Garron Lawson HS 12.77m 1 (1) 6
4 MEERS, Chase East Buchanan High S 12.64m 4 (3) 5
5 HARRIS, Elijah West Platte High Sch 12.55m 3 (1) 4
6 WAHLGREN, Jackson Mid-Buchanan High Sc 12.38m 1 (2) 3
7 WILLIAMS, Jesse North Platte High Sc 12.08m 4 (4) 2
8 WAGONER, Kristian Carrollton High Scho 12.03m 4 (5) 1
9 NIXDORF, Fisher Penney High School 11.91m 4 (6)
10 LANG, Carson Gallatin High School 11.11m 4 (7)
11 RAINEY, Beau South Harrison High 11.08m 3 (2)
12 DOW, Korbin Plattsburg High Scho 11.05m 3 (3)
13 WRIGHT, Jared Lathrop High School 11.01m 3 (4)
14 BALES, Keegan Lawson HS 10.95m 3 (5)
15 PARKER, Gabriel Gallatin High School 10.78m 2 (1)
16 SATTERLEE, Glendon Carrollton High Scho 10.73m 3 (6)

Girls Shot Put
Finals
=====================================================================
Pl Name Team Mark Fl. (Pl) Pts
=====================================================================
1 COPELAND, Mary Polo High School 10.92m 4 (1) 10
2 BROWN, Ashley Maysville High Schoo 10.90m 4 (2) 8
3 PATTON, Kinsley Lathrop High School 10.56m 4 (3) 6
4 MADISON, Kaliska South Harrison High 10.41m 4 (4) 5
5 SANDS, Marley Lawson HS 10.40m 4 (5) 4
6 CLAY, Avery Lathrop High School 10.34m 4 (6) 3
7 CARESIA, Evangeline Lawson HS 10.13m 4 (7) 2
8 BRUMM, Lenora Mid-Buchanan High Sc 9.44m 3 (1) 1
9 WINDHAM, BRAELYN Maysville High Schoo 9.42m 3 (2)
10 BINGHAM, Savannah Plattsburg High Scho 9.33m 3 (3)
11 MEYER, Alexis Plattsburg High Scho 9.29m 3 (4)
12 VAUGHT, Hanna Polo High School 8.77m 4 (8)
13 SHEPARDSON, Hailey West Platte High Sch 8.64m 3 (5)
14 SHATTO, Lakelyn Penney High School 8.31m 3 (6)
15 HAYS, Justine Mid-Buchanan High Sc 8.15m 2 (1)
16 MARTIN, Abby Lexington High Schoo 7.93m 2 (2)
17 PARKER, Abigail Gallatin High School 7.86m 1 (1)
18 DAVIDSON, Cassidy South Harrison High 7.74m 3 (7)

 

Boys Discus
Finals
=====================================================================
Pl Name Team Mark Fl. (Pl) Pts
=====================================================================
1 GENTRY, Maverick Polo High School 42.13m 4 (1) 10
2 LANG, Carson Gallatin High School 39.89m 4 (2) 8
3 BLAIR, Garron Lawson HS 39.32m 4 (3) 6
4 GASKINS, Jared Lathrop High School 35.59m 4 (4) 5
5 SERVAES, Liam North Platte High Sc 35.30m 4 (5) 4
6 EISERER, Porter Carrollton High Scho 33.24m 4 (6) 3
7 RAINEY, Beau South Harrison High 33.17m 3 (1) 2
8 WAGONER, Kristian Carrollton High Scho 33.12m 4 (7) 1
9 BAKER, Colt Gallatin High School 32.88m 3 (2)
10 COCKRUM, Nathan Lathrop High School 32.36m 3 (3)
11 JAMESON, Chad West Platte High Sch 31.42m 3 (4)
12 MILLER, Dawson Penney High School 30.43m 4 (8)
13 DOW, Korbin Plattsburg High Scho 29.59m 2 (1)
14 PRYOR, Brazon East Buchanan High S 29.52m 2 (2)
15 GILBERT, Gage Polo High School 29.49m 3 (5)
16 BRESHEARS, David Maysville High Schoo 28.50m 2 (3)
17 BALES, Keegan Lawson HS 28.41m 2 (4)
18 BLEDSOE, Ian North Platte High Sc 28.11m 3 (6)
19 ROBINSON, James Mid-Buchanan High Sc 26.52m 3 (7)

 

Girls Discus
Finals
=====================================================================
Pl Name Team Mark Fl. (Pl) Pts
=====================================================================
1 SANDS, Marley Lawson HS 34.71m 4 (1) 10
2 COPELAND, Mary Polo High School 32.37m 4 (2) 8
3 BINGHAM, Savannah Plattsburg High Scho 29.87m 3 (1) 6
4 ARCHDEKIN, Hannah East Buchanan High S 29.05m 4 (3) 5
5 NICHOLS, Autum Lathrop High School 28.09m 4 (4) 4
6 PATTON, Kinsley Lathrop High School 27.94m 4 (5) 3
7 DEHN, Courtney North Platte High Sc 26.98m 3 (2) 2
8 CRIGER, Libby Maysville High Schoo 26.02m 3 (3) 1
9 MEYER, Alexis Plattsburg High Scho 25.78m 2 (1)
10 MAIER, Lacy Polo High School 25.76m 3 (4)
11 BROWN, Ashley Maysville High Schoo 25.65m 3 (5)
12 CONZ, Abbey Bishop LeBlond High 25.61m 4 (6)
13 HAYS, Justine Mid-Buchanan High Sc 25.54m 2 (2)
14 MADISON, Kaliska South Harrison High 24.89m 4 (7)
15 LEYTHAM, Courtney Lawson HS 24.47m 4 (8)
16 SHEPARDSON, Hailey West Platte High Sch 23.98m 2 (3)
17 BURNS, Alana Lexington High Schoo 23.88m 3 (6)
18 MULLER, Meghan East Buchanan High S 23.68m 2 (4)

 

Boys Javelin
Finals
=====================================================================
Pl Name Team Mark Fl. (Pl) Pts
=====================================================================
1 BLAIR, Garron Lawson HS 49.10m 4 (1) 10
2 GENTRY, Maverick Polo High School 46.73m 4 (2) 8
3 MAVEL, Xander Lawson HS 45.50m 4 (3) 6
4 WAHLGREN, Jackson Mid-Buchanan High Sc 45.44m 3 (1) 5
5 WILSON, Jaden Gallatin High School 43.49m 3 (2) 4
6 GILBERT, Gage Polo High School 42.40m 4 (4) 3
7 WRIGHT, Jared Lathrop High School 40.74m 3 (3) 2
8 KAULLEN, Parker Lexington High Schoo 40.34m 4 (5) 1
9 JOHNSON, Trey East Buchanan High S 39.44m 4 (6)
10 HALSEY, Luke Plattsburg High Scho 38.45m 3 (4)
11 WHITE, Carson East Buchanan High S 38.00m 4 (7)
12 RENFRO, Caleb Maysville High Schoo 37.53m 4 (8)
13 SCOTT, Ronald West Platte High Sch 34.40m 2 (1)
14 PARKER, Gabriel Gallatin High School 32.89m 2 (2)
15 MCFARLAND, Michael Lathrop High School 32.33m 2 (3)

Girls Javelin
Finals
=====================================================================
Pl Name Team Mark Fl. (Pl) Pts
=====================================================================
1 CARTER, Jordan Polo High School 39.39m 4 (1) 10
2 HUITT, Kiah Lathrop High School 36.78m 4 (2) 8
3 REINKE, Savannah Carrollton High Scho 35.37m 3 (1) 6
4 MOORE, Mary Lawson HS 35.24m 4 (3) 5
5 WILKINS, Kinley Lawson HS 35.21m 4 (4) 4
6 SANDS, Marley Lawson HS 35.02m 4 (5) 3
7 ARCHDEKIN, Hannah East Buchanan High S 33.57m 4 (6) 2
8 LARKINS, Kayla Polo High School 32.67m 4 (7) 1
9 WILMES, Laney East Buchanan High S 31.32m 3 (2)
10 CRIGER, Libby Maysville High Schoo 28.62m 3 (3)
11 BURNS, Alana Lexington High Schoo 26.67m 3 (4)

 



Connect With Us Listen To Us On