Weather Alert

LeBlond Wins Class 3 Golf Title, South Harrison Medals 2

 

CLASS 1
Team Results
1 Westran High School 321+345=666
2 South Harrison High School 350+351=701
3 Bloomfield High School 374+345=719

Winner & Area Individual Results
1 Dylan Comstock Orrick 73 73 146
3 Noah Hughes Mid-Buchanan 77 74 151
10 Austin Lasher South Harrison 82 78 160
15 Cole Taylor South Harrison 80 88 168
17 Jerret Courtney Milan 84 85 169
31 Landon Marticke Stanberry 88 87 175
36 Quinn Taylor South Harrison 97 82 179
45 Jaden Wyant Putnam County 93 91 184
59 Bishop Grimm Orrick 96 98 194
59 Quinton Johnson South Harrison 91 103 194
59 Gage Salsbury Mound City 96 98 194
62 Lane Ellison Mid-Buchanan 102 93 195
63 Hayden Jumps Gallatin 94 102 196
66 Collin Sager Stanberry 98 108 206
68 Kolby Sweiger Maysville 105 113 218
Wade Briggs North Harrison
Elliott Hayward Salisbury
Carter Quint Putnam County
Tyler Renn Eugene
Trey Steven Scoles Maysville

 

CLASS 2

Team Results
School Score
1 Palmyra High School 352+340=692

Winner & Area Individual Results
1 Brayden Buffington Bowling Green 74 73 147
7 Timothy Hamilton Richmond 75 83 158
13 Jack Evans Lawson 87 83 170
61 Aiden Bowman Richmond 102 101 203

 

CLASS 3

Team Results
School Score
1 Bishop LeBlond High School 314+311=625
2 Westminster Christian Academy High School 338+333=671
3 Blair Oaks High School 344+358=702
4 Notre Dame (Cape Girardeau) High School 378+379=757

Winner & Area Individual Results Rd 1 Rd 2 Total
1 Christian Rischer Father Tolton Regional Catholic 71 73 144
4 Jeffrey Johnston Bishop LeBlond 78 76 154
6 Timothy Johnston Bishop LeBlond 78 77 155
8 James Dintino II St. Pius X (Kansas City) 78 79 157
8 Samuel Schoeberl Bishop LeBlond 79 78 157
10 Patrick Johnston Bishop LeBlond 79 80 159
18 Davis Jungbluth Bishop LeBlond 84 82 166
26 Trevin Cunningham Maryville 85 83 168
49 Samuel Ervie St. Pius X (Kansas City) 91 88 179
51 Ethan Edwards Excelsior Springs 91 89 180
56 Ethan Scott Maryville 94 89 183
59 Jacob Scott Maryville 95 89 184
63 Zachary Vega Savannah 95 92 187
65 Samuel Ryan Lafayette (St. Joseph) 95 94 189

 

CLASS 4

Team Results
School Score
1 DeSmet High School 314+296=610
2 Vianney High School 314+310=624
3 Webster Groves High School 305+322=627
4 Glendale High School 308+326=634
5 Rolla High School 329+330=659

Winner & Area Individual Results
1 Quinn Thomas Hannibal 72 74 146
22 Andrew Conrad Smithville 76 80 156
31 Landin Neill Smithville 79 80 159
44 Eric Holmes Smithville 80 85 165
62 Jaron McClaran Kearney 85 89 174
69 Brayden Schweizer Kearney 91 86 177
80 Evan Handke Platte County 88 98 186

 

CLASS 5

Team Results
School Score
1 Chaminade College Preparatory High School 292+298=590
2 Staley High School 306+294=600
3 Helias Catholic High School 308+300=608
4 Joplin High School 314+295=609
5 Marquette High School 310+303=613
5 Hickman High School 306+307=613
7 Lee’s Summit West High School 312+321=633

Winner & Area Individual Results
1 Ryan Joon Lee Pembroke Hill 67 66 133
4 Daniel Love Central (St. Joseph) 71 69 140
21 Jacob Lyon Liberty 73 74 147
32 William Griffith Liberty 74 77 151
77 Andrew Wheatley Central (St. Joseph) 89 84 173

 

Connect With Us Listen To Us On