Missouri Basketball Coaches Association Release 2021 All State Basketball Teams

The Missouri Basketball Coaches Association released their All State Basketball Team and selections for individual awards.  Girls’ teams included representatives from Platte Valley, Stanberry, Pattonsburg, Mercer, Meadville, Milan, Cameron, Maryville, and St Joseph Central.  Boys’ teams had representatives from Mound City, Stanberry, Grundy County, North Andrew, Mid Buchanan, Lathrop, Benton, and Kearney.

 

MBCA Class 1 Girls All State Basketball Team

Faith Gilkey Walnut Grove Senior Rory Henry
Jaclyn Pappert Platte Valley Junior Tyler Pedersen
Maggie Collins Platte Valley Freshman Tyler Pedersen
Lauren Johnson Walnut Grove Senior Rory Henry
Makayla McVay Walnut Grove Senior Rory Henry
Regan Shaffer Leeton Junior Travis Fleming
Josie Neal Otterville Junior Jay Allen
Bailey Fleming Leeton Sophomore Travis Fleming
Madison Ayers South Iron Sophomore Lawrence Graves
Brynne Spurgin Eminence Senior Jim Blackwell
Kiera Holcer Meadville Senior Drew Nier
Tori Meinecke North Mercer Junior Dan Owens
Kendall Holweg Delta Junior David Heeb
Autumn Wallace Climax Springs Senior Ron Rhodes
Brianna Beamer Community Senior Bob Curtis
Katie Keilholz Chamois Senior John Leach
Caroline Linberger North Shelby Sophomore Landon Daniel
Webby Bailey Pattonsburg Junior Doug Freemyer
Malia Collins Platte Valley Senior Tyler Pedersen
Lexi Craig Stanberry Junior Karla McQueen

 

Coach of the Year:   Tyler Pedersen, Platte Valley  

Player of the Year:  Faith Gilkey, Walnut Grove

 

MBCA Class 1 Boys All State Basketball Team

Brock Wakefield South Iron Senior Dusty Dinkins
Drenin Dinkins South Iron Junior Dusty Dinkins
Landon Poppa Mound City Senior Ryan Osburn
Tony Osborn Mound City Junior Ryan Osburn
Max Schnelle Lockwood Senior Ethan Baker
Lane Dunlap Golden City Senior Michael Reeves
Laydon Fields Green City Junior Donnie Fields
Daniel Warner Leeton Junior Rick Mills
Collin Sager Stanberry Senior Nick Groomer
Trey Gannan Meadville Senior Drew Nier
Brock Lucas St. Elizabeth Junior Brock Heckemeyer
Colby Crader Delta Senior Chris Hahn
Cade Sutton Bunker Sophomore Rod Gorman
DJ Prater South Iron Junior Dusty Dinkins
Kamron Meese Riscoe Senior Brandon Blankenship
Calvin Rains Chadwick Senior Shawn Guerin
Paden Gilbert Chadwick Junior Shawn Guerin
Dhruv Gheewala Thomas Jefferson Senior Chris Meyers
Ethan Wilson Orrick Senior Matt Brownburger
Caden Gann Grundy County Senior Ty Stillwell

 

Coach of the Year:  Dusty Dinkins, South Iron

Player of the Year:     Brock Wakefield, South Iron

 

MBCA Class 2 Girls All State Basketball Team

Ayden Shannon Wellington-Napoleon Junior Andy Hampton
Bree Shannon Wellington-Napoleon Junior Andy Hampton
Katie Webb Oran Senior Amy Pobst
Kaylee King Ellington Sophomore David Burrows
Makenzi Davis Neelyville Senior Becky Hale
Amiya Johnson Hayti Junior Craig Rodgers
Gretchen Hackworth Ellington Junior David Burrows
Mackenzie Wilson New Haven Junior Doug Peirick
Hannah Feeney Scotland County Junior Cory Shultz
Baylie Combs Harrisburg Senior Ryan Richardson
Michaela Malter Sweet Springs Senior Brent Niemeyer
Katelyn Cole Richland Senior Nancy Ward
Cassidy Hambelton Dora Junior Cole Garnette
Riley Arnold Blue Eye Junior Ken Elfrink
Avery Arnold Blue Eye Junior Ken Elfrink
Payton Reinbott Neelyville Senior Becky Hale
Khloe Wyatt Salisbury Junior Wade Billington
Miranda  Moss Richland Junior Nancy Ward
Katie Griffin Van Buren Junior Erika Smith
Isabel Rohlfing New Covenant Academy Senior David Anderlik

 

Coach of the Year:  David Burrows, Ellington

Player of the Year:    Kaylee King, Ellington

 

MBCA Class 2 Boys All State Basketball Team

Blake Fowler Campbell Senior Steve Fowler
Jackson King Salisbury Senior Kenny Wyatt
Tanner McDaniel North Andrew Senior Wade Bryson
Garrett Davault Norwood Junior Shane Chadwell
Chanler Sisco Alton Junior Norman Hollis
Carter Hoog Valle Senior Tyler Search
Clayton Ebers Wellsville-Middletown Senior Steve Lasman
Tom Tripp Smithton Junior Rich Pond
Isaiah Smith Crane Senior Kevin Smith
Miller Long College Heights Junior Eric Johnson
Rafe Kalberloh Lakeland Senior Adam Collins
Brady Hughes Wellington-Napoleon Junior Bill Hughes
Javon Noyes Mid-Buchanan Senior Bryce Kemper
Coen Brown Sacred Heart Junior Steve Goodwin
Keegan Zdybel Slater Senior Dillon Yung
Tanner Lanes Harrisburg Junior Kyle Fisher
Charlie Parker Campbell Senior Steve Fowler
Trayvon Thomas Hayti Junior Travis Day
Donovan Tullock Crystal City Senior Phil Tessereau
Gage Wilson Cairo Junior Nic Zenker

 

Coach of the Year:   Steve Fowler, Campbell

Player of the Year:     Blake Fowler, Campbell

 

MBCA Class 3 Girls All State Basketball Team

Paige Clubb South Callaway Senior Daniel Burns
Claudia Hedlock Miller Junior Hannah Wilkerson
Myra Class Tipton Sophomore Jason Culpepper
Dori McRaven West County Senior Bobby Simily
Gracee Smith Arcadia Valley Senior Ricky Turnbough
Sydney Booker Steelville Senior Seth Collins
Emma Compton Strafford Junior Dustin Larson
Abbey Hester Twin Rivers Senior David Crockett
Taylor Brown Lift for Life Academy Junior Greg Brown
Justine Barb Skyline Junior Kevin Cheek
Miranda Quennoz Skyline Junior Kevin Cheek
Brylee Glenn Barstow Senior Liz Monahan
Laken Manns Lawson Senior Lisa Glenn
Cady Pauley Milan Junior Ched Hurley
Briar Cox Tipton Sophomore Jason Culpepper
Jaelyn Glenn Barstow Senior Liz Monahan
Kaylee Helton Miller High School Junior Hannah Wilkerson
Naomi Perkins Steelville Junior Seth Collins
Laney Humble Sparta Sophomore Joshua Loveland
McKinley Sanders Hartville Junior Steve Sanders

 

Coach of the Year:  Greg Brown, Lift for Life Academy

Player of the Year: Cady Pauley – Milan

 

MBCA Class 3 Boys All State Basketball Team

Aminu Mohammed Greenwood Senior Darren Taylor
Ryce Piper Hartville Senior Brett Reed
Braden Branstetter Hartville Senior Brett Reed
Roddy Alexander O’Fallon Christian Senior
Jordan Andrews Thayer Junior Matt Pitts
Rico Coleman Charleston Sophomore Jamarcus Williams
Joshua Talton Monroe City Junior Brock Edris
Caleb Maasen Linn Senior Clay Crouch
Alek Peters Linn Senior Clay Crouch
Chase Cottrell Steelville Senior John Tolly
Lawson Beem Skyline Junior Tommy Egan
Bradyn Porter Skyline Senior Tommy Egan
Griffin Kliewer Summit Christian Senior Brady Hammond
Mason Rumsey Lafayette County Junior Jim Stoner
Jacob Gerdes Summit Christian Senior Brady Hammond
Nick Knight Lathrop Senior Matt Pritchett
Kristian Davis O’Fallon Christian Junior
AK Rael Strafford Sophomore Tyler Ryerson
Drew Irby Portageville Senior Jason Irby
Rico Singleton Lift for Life Senior Torrey Davie

 

Coach of the Year: Brett Reed, Hartville

Player of the Year:  Aminu Mohammed, Greenwood

 

MBCA Class 4 Girls All State Basketball Team

Alivia Hartman NMCC Senior Toby Heeb
Sophia Horton Park Hills Central Senior Josh Mapes
Marshawn Bostic Vashon Senior John Albert
Brooke Highmark Westminster Christian Junior Kat Martin
Lexi Miller Macon Senior Richard Driscoll
Addison Brownfield Boonville Junior Jaryt Hunziker
Bug Bailey Hollister Senior Jimmy Lincoln
Lacy Stokes Mount Vernon Senior Grant Berendt
Reese Schaff El Dorado Springs Senior Beau Swopes
Audrey Maglich Saint Michael the Archangel Senior Mary Kroening
Serena Sundell Maryville Senior Quentin Albrect
Laini Joseph Cameron Senior Matt Wenck
Sara Mendel Ava Sophomore Nathan Houk
Jersee Wren Southern Boone Junior Damon Wren
Kourtney Kendrick Boonville Senior Jaryt Hunziker
Lauren Brandt Fatima Senior Matt Baker
Mallorie Fick Blair Oaks Junior Brandon Moore
Anna Finley Owensville Junior Ryan Flanagan
Ellie Johnston Mt. Vernon Senior Grant Berendt
Raychel Jones Vashon Sophomore John Albert

 

Coach of the Year:  Jaryt Hunziker, Boonville

Player of the Year:  Serena Sundell, Maryville 

 

MBCA Class 4 Boys All State Basketball Team

Nicolas Kern Vashon Senior Tony Irons
Brandon Williamson NMCC Freshman Lennies McFerren
Andrew Ellinghouse Dexter Senior Chad Allen
Jobe Bryant Park Hills Central Freshman Brad Gross
Keshon Gilbert Vashon Senior Tony Irons
Harrison Wilmsen Priory Senior Bobby McCormack
Brandon Mitchell-Day MICDS Senior Travis Wallace
Collin Parker Montgomery Co. Senior Scott Kroeger
Jevon Porter Father Tolton Senior Jeremy Osborne
Charlie Bronakowski Boonville Senior Mark Anderson
Luke Northweather Blair Oaks Junior Ryan Fick
Quinn Kusgen Blair Oaks Junior Ryan Fick
Jamen Smith Buffalo Senior Kyle Gawlowski
Andrew Dalton Ava Junior Damon Seiger
Kyson Lahman East Newton Senior Kyle Fields
Conner Arment Barstow Senior Billy Thomas
Deuce Roberts St. Michael the Archangel Junior Mark Scanlon
K.J. Spiller Center Senior LeDale Wooten
Liam Weaver Pembroke Hill Senior Jeff Hawkins
Kason Mauzey Benton Junior Gary Belcher

 

Coach of the Year:   Tony Irons, Vashon

Player of the Year:    Nicolas Kern, Vashon

 

MBCA Class 5 Girls All State Basketball Team

Lexi Rubel Cape Notre Dame Junior Kirk Boeller
Reagan Rapert Union Senior Pat Rapert
Chorus Davis Lincoln College Prep Senior Jeff Atkins
MacKenzie Brunson West Plains Senior Scott Womack
Cierra Smith Grandview Junior William Everett
Aliyah Williams Parkway North Senior Brett Katz
Kelsey Blakemore Whitfield Senior Michael Slater
Jessie Blaine St. Dominic Senior DJ Blaine
Ashton Judd West Plains Junior Scott Womack
Savannah Campbell Rolla Junior Charley Parker
Kylie Bernskoetter Helias Senior Garrett Wiggans
Addy Adamson Willard Senior JJ Adamson
Destiny Buerge Carl Junction Sophomore Brad Shorter
Chantell Clayton Cardinal Ritter Freshmen Anthony Condra Jr.
Jacqueline David William Chrisman Senior Scott Schaefer
Mya Miller Mexico Junior Ed Costley
Brooklyn Rhodes Whitfield Sophomore Michael Slater
Lindsey Byers Helias Senior Garrett Wiggans
Lexi Berry Bolivar Senior Ben Glasgow
Mia Simone St. Pius X Senior Krista Daniels

 

Coach of the Year:  Michael Slater, Whitfield

Player of the Year:   Reagan Rapert,  Union 

 

MBCA Class 5 Boys All State Basketball Team

Mario Fleming Cardinal Ritter Senior Ryan Johnson
Brennan Watkins Kearney Senior Dillon Starzl
Noah Copeland Kirksville Senior Tyler Martin
Isaiah Reams Mexico Junior Darren Pappas
Jaden Monday Van Horn Senior Max Sollars
Elijah Corner Ruskin Senior Ray Hughes
Shelby Pittsanbarger Warrensburg Senior Chris Nimmo
Logan Applegate Nevada Senior Shaun Gray
Kyle Pock Bolivar Sophomore Robbie Hough
Zach Howell Springfield Catholic Junior Denny Hunt
Ryan Schwendeman St. Dominic Junior Kevin Roberts
Keashon Petty Parkway North Senior Russell Vincent
DeMarion Shanklin Jennings Senior Danny Thomas
Jalen Hampton University City Senior Kelvin D. Lee, Sr
Robert Lewis Cardinal Ritter Junior Ryan Johnson
Jack Lawson Lutheran South Senior Brian Lind
Karter Kekec North County Senior Jimmy Palmer
LeRoy Atkins Sikeston Senior Gregg Holifield
Brian Taylor DeSmet Junior Kent Williams
Kanon Gipson Logan Rodgersville Senior John Schaefer

 

Coach of the Year:    Ryan Johnson, Cardinal Ritter

Player of the Year:     Mario Fleming, Cardinal Ritter

 

MBCA Class 6 Girls All State Basketball Team

Grace Slaughter Grain Valley Sophomore Randy Draper
Saniah Tyler Incarnate Word

Academy

Junior Dan Rolfes
Jada Williams Blue Springs Sophomore Mark Spigarelli
Kaemyn Bekemeier Republic Sophomore Kris Flood
Sarah Linthacum Jefferson City Senior Kay Foster
Averi Kroenke Rock Bridge Junior Jill Nagel
Kara Daly Jefferson City Senior Kay Foster
Indya Green Kickapoo Senior Jim Pendergrass
Kennedy Townsend Park Hill Junior Aaron Neeser
Naudia Evans Waynesville Senior Brittany Matlock
Makaiya Brooks Springfield Central Senior Caitlyn Lamberth
Ja’maya Smith Powell North Kansas City Senior Jeff Lacy
Kennedi Watkins Marquette Senior Tim Bowdern
Bella Fontleroy Kickapoo Junior Jim Pendergrass
Ellie Paloucek Webster Groves Junior Josh Spuhl
Jaliyah Green Holt Senior Justin Wilmes
Natalie Potts Incarnate Word

Academy

Sophomore Dan Rolfes
Tasia Johnson Lee’s Summit West Junior Jared Broughton
Ella Moodey Central (St Joe) Junior Roger Weibelt Smith
Kyrah (KK) Brodie Rock Bridge Junior Jill Nagel

 

Coach of the Year:  Dan Rolfes, Incarnate Word Academy

Player of the Year:  Indya Green, Kickapoo

 

MBCA Class 6 Boys All State Basketball Team

Tarris Reed Jr. Chaminade Junior Frank Bennett
Damien Mayo Chaminade Junior Frank Bennett
Rob Martin CBC Junior Justin Tatum
Larry Hughes Jr. CBC Junior Justin Tatum
KJ Lee Fort Zumwalt North Junior Mike Uffmann
Connor Turnbull Fort Zumwalt North Junior Mike Uffmann
Colin Ruffin Nixa Junior Jay Osborne
Anton Brookshire Kickapoo Senior Mitch McHenry
Isaac Haney Kickapoo Senior Mitch McHenry
Trevon Brazille Kickapoo Senior Mitch McHenry
Drew McMillin Republic Senior Tim Brown
Bennett Stirtz Liberty Junior Roger Stirtz
Kellen Thames Pattonville Junior Kelly Thames
Sam Thompson Francis Howell Senior Kurt Jacob
Nick Kramer SLUH Junior Erwin Claggett
Elijah Whitley Parkview Junior Landon Cornish
Kyan Evans Staley Sophomore Chris Neff
Nyk Bryant Park Hill Senior Chad Jones
Najee Williams Truman Senior Rod Briggs
Aarorn Franklin Raytown Senior Cody Buford

 

Coach of the Year: Mitch McHenry, Kickapoo

Player of the Year: Tarris Reed Jr., Chaminade

 

Events Calendar

Calendar of Events

M Mon

T Tue

W Wed

T Thu

F Fri

S Sat

S Sun

3 events,

4 events,

2 events,

3 events,

3 events,

5 events,

4 events,

4 events,

4 events,

4 events,

3 events,

0 events,

0 events,

0 events,

0 events,

0 events,

0 events,