Newtown Harris/Grundy County Sweeps High School HDC Track Titles

2024 HDC Track Meet – 4/24/2024
South Harrison HS

Girls High School Team Scores

1 Newtown-Harris High School 165
2 Gilman City High School 115
3 East Harrison 80
4 Mercer High School 51
5 Winston High School 48
6 Tri-County High School 21
7 North Daviess High School 14

 

Boys High School Team Scores

1 Newtown-Harris High School 219
2 Winston High School 152
3 Gilman City High School 74
4 Tri-County High School 22
4 Mercer High School 22
6 North Daviess 13
7 East Harrison 12

 

Girls 100 Meter Dash Varsity
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points Alternate
==========================================================================================
Finals
1 Crouse, Karlee 11 East Harrison 14.14 13.77 10
2 Rains, Adysan 11 Newtown-Harr 14.38 14.38 8
3 Stonger, Lexa 10 Newtown-Harr 14.90 14.76 6
4 Marrs, Kamran 9 Tri-County H 15.54 14.96 4
5 Zerbe, Aspen 10 East Harrison 16.04 15.34 2
6 Cameron, Rosalynn 9 Winston High School 15.53 15.55 1
7 Sprague, Katie 10 North Davies 16.16 15.61

Girls 200 Meter Dash Varsity
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points Alternate
==========================================================================================
1 Sperry, Khloey 9 Gilman City 28.93 28.89 10
2 McLain, Sloane 10 East Harrison 27.98 30.63 8
3 Stonger, Lexa 10 Newtown-Harr 31.23 32.11 6
4 Sprague, Katie 10 North Davies 33.86 35.00 4
5 Gonzalez, Valentina 12 Newtown-Harr 37.38 39.60 2

Girls 400 Meter Dash Varsity
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points Alternate
==========================================================================================
1 Sperry, Khloey 9 Gilman City 1:05.15 1:05.89 10
2 Stonger, Lexa 10 Newtown-Harr 1:10.24 1:09.31 8
3 Rogers, Gracie 12 Mercer High School 1:09.87 1:12.06 6
4 Hagan, Makenzie 11 Mercer High School 1:15.51 1:15.12 4
5 Sprague, Katie 10 North Davies 1:27.10 1:21.69 2
6 Thrasher, Tasha 10 Newtown-Harr 2:02.54 1:43.39 1

Girls 800 Meter Run Varsity
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points Alternate
==========================================================================================
1 Milazzo, Molly 12 Newtown-Harr 2:26.14 2:33.31 10
2 Sperry, Kelsey 11 Gilman City 2:39.70 2:44.26 8
3 Miller, Remington 9 Newtown-Harr 3:09.95 6
4 Underwood, Arianna 11 East Harrison 3:16.56 3:27.46 4

Girls 1600 Meter Run Varsity
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points Alternate
==========================================================================================
1 Gregg, Avery 10 Gilman City 5:55.08 5:52.80 10
2 Milazzo, Molly 12 Newtown-Harr 5:35.70 6:09.51 8
3 Hampton, Reiann 9 Winston High School 6:09.43 6:16.74 6
4 Dunks, Tori 12 Tri-County H 6:18.41 6:59.44 4
5 Balch, SageLynn 11 North Davies 6:49.89 7:04.98 2
6 Williams, Zoie 11 Tri-County H 7:29.30 7:38.20 1

Girls 3200 Meter Run Varsity
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points Alternate
==========================================================================================
1 Hampton, Reiann 9 Winston High School 13:22.71 13:29.52 10
2 Gregg, Avery 10 Gilman City 13:40.29 8
3 Milazzo, Molly 12 Newtown-Harr 13:25.41 15:33.56 6
4 Dunks, Tori 12 Tri-County H 15:58.87 15:46.81 4
5 Williams, Zoie 11 Tri-County H 16:18.59 17:14.79 2

Girls 100 Meter Hurdles Varsity
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points Alternate
==========================================================================================
1 Allnutt, Kinsley 10 Newtown-Harr 20.65 19.67 10
2 Miller, Remington 9 Newtown-Harr 20.09 21.21 8
3 Sprague, Katie 10 North Davies 22.94 22.26 6

Girls 300 Meter Hurdles Varsity
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points Alternate
==========================================================================================
1 Allnutt, Kinsley 10 Newtown-Harr 55.22 55.64 10
2 Miller, Remington 9 Newtown-Harr 57.04 58.00 8
3 Gibson, Shelby 11 Gilman City 1:01.65 1:03.61 6
4 Underwood, Arianna 11 East Harrison 1:06.97 1:07.30 4

Girls 4×100 Meter Relay Varsity
==========================================================================================
School Seed Finals Points Alternate
==========================================================================================
1 East Harrison ‘A’ 58.60 57.68 10
1) Crouse, Karlee 11 2) Underwood, Arianna 11
3) Zerbe, Aspen 10 4) McLain, Sloane 10

2 Gilman City High School ‘A’ 1:06.87 1:04.00 8
1) Langfitt, Ava 12 2) Crump, Riah 11
3) Taggart, Pyper 9 4) Gibson, Shelby 11

3 Winston High School ‘A’ 1:05.55 1:04.49 6
1) Blanton, Emilia 11 2) Pliley, Shealyn 11
3) McCampbell, Miley 10 4) Cameron, Rosalynn 9

Girls 4×200 Meter Relay Varsity
==========================================================================================
School Seed Finals Points Alternate
==========================================================================================
1 Mercer High School ‘A’ 2:13.81 2:09.78 10
1) Fisher, Madeline 12 2) Hagan, Makenzie 11
3) Rogers, Gracie 12 4) Stark, Lily 9

2 Gilman City High School ‘A’ 2:16.04 8
1) Crump, Riah 11 2) Sperry, Kelsey 11
3) Taggart, Pyper 9 4) Gibson, Shelby 11

3 Newtown-Harris High School ‘A’ 2:36.56 6
1) Oaks, Landry 12 2) Gonzalez, Valentina 12
3) Thrasher, Tasha 10 4) Rains, Adysan 11

Girls 4×400 Meter Relay Varsity
==========================================================================================
School Seed Finals Points Alternate
==========================================================================================
1 Gilman City High School ‘A’ 4:34.35 5:04.41 10
1) Sperry, Kelsey 11 2) Langfitt, Ava 12
3) Gregg, Avery 10 4) Sperry, Khloey 9

2 Winston High School ‘A’ 5:58.26 8
1) Pliley, Shealyn 11 2) McCampbell, Miley 10
3) Cameron, Rosalynn 9 4) Blanton, Emilia 11

3 Newtown-Harris High School ‘A’ 4:59.46 6:28.02 6
1) Thrasher, Tasha 10 2) Gonzalez, Valentina 12
3) Oaks, Landry 12 4) Rains, Adysan 11

Girls 4×800 Meter Relay Varsity
==========================================================================================
School Seed Finals Points Alternate
==========================================================================================
1 Gilman City High School ‘A’ 11:01.42 12:40.73 10
1) Sperry, Kelsey 11 2) Gibson, Shelby 11
3) Langfitt, Ava 12 4) Gregg, Avery 10

Girls High Jump Varsity
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points Alternate
==========================================================================================
1 McLain, Sloane 10 East Harrison 1.57m 1.56m 10
2 Sperry, Khloey 9 Gilman City 1.50m 1.55m 8
3 Allnutt, Kinsley 10 Newtown-Harr 1.45m 1.48m 6
4 Fisher, Madeline 12 Mercer High School 1.45m J1.48m 4
5 Zerbe, Aspen 10 East Harrison 1.30m 2

Girls Long Jump Varsity
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points Alternate
==========================================================================================
1 Crouse, Karlee 11 East Harrison 4.63m 4.39m 10
2 Stonger, Lexa 10 Newtown-Harr 4.23m 4.25m 8
3 Marrs, Kamran 9 Tri-County H 3.87m 3.91m 6
4 Miller, Remington 9 Newtown-Harr 4.35m 3.69m 4

Girls Triple Jump Varsity
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points Alternate
==========================================================================================
1 Crouse, Karlee 11 East Harrison 9.34m 9.25m 10
2 Milazzo, Molly 12 Newtown-Harr 8.91m 8.73m 8
3 Fisher, Madeline 12 Mercer High School 8.45m 8.69m 6
4 Gonzalez, Valentina 12 Newtown-Harr 4.77m 4

Girls Shot Put Varsity
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points Alternate
==========================================================================================
1 Pliley, Shealyn 11 Winston High School 9.95m 11.00m 10
2 Oaks, Landry 12 Newtown-Harr 9.33m 9.08m 8
3 Stark, Lily 9 Mercer High School 9.79m 8.56m 6
4 Taggart, Pyper 9 Gilman City 8.26m 8.19m 4
5 Rogers, Sari 10 Mercer High School 8.19m 7.91m 2
6 Crump, Riah 11 Gilman City 7.33m 7.43m 1
7 Vaughn, Bree 11 East Harrison 8.25m 7.30m
8 Thrasher, Tasha 10 Newtown-Harr 5.84m 5.52m
9 Paker, Emma 10 North Davies 5.63m 5.26m

Girls Discus Throw Varsity
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points Alternate
==========================================================================================
1 Vaughn, Bree 11 East Harrison 32.94m 26.75m 10
2 Rogers, Sari 10 Mercer High School 26.66m 24.58m 8
3 Oaks, Landry 12 Newtown-Harr 21.12m 21.06m 6
4 Stark, Lily 9 Mercer High School 22.59m 20.62m 4
5 Taggart, Pyper 9 Gilman City 20.72m 19.92m 2
6 McCampbell, Miley 10 Winston High School 19.00m 18.53m 1
7 Paker, Emma 10 North Davies 16.36m 12.12m

Girls Javelin Throw Varsity
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points Alternate
==========================================================================================
1 Langfitt, Ava 12 Gilman City 35.19m 32.36m 10
2 Rains, Adysan 11 Newtown-Harr 32.83m 30.62m 8
3 Pliley, Shealyn 11 Winston High School 32.64m 29.62m 6
4 Allnutt, Kinsley 10 Newtown-Harr 28.16m 4
5 Crump, Riah 11 Gilman City 29.91m 26.83m 2
6 Hagan, Makenzie 11 Mercer High School 20.09m 19.09m 1

Boys 100 Meter Dash Varsity
=============================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points Alternate
=============================================================================================
1 Miller, Hunter 11 Newtown-Harr 12.05 11.92 2 10
2 Watkins, Brayden 10 Winston High School 11.97 11.96 2 8
3 Manning, Gabriel 10 Tri-County H 12.97 13.05 2 6
4 Caldwell, Evan 10 Winston High School 12.85 13.25 2 4
5 Young, Alexander 10 Gilman City 14.61 13.55 1 2
6 Smith, Jesse 12 North Davies 13.42 13.62 2 1
7 Brundage, Keegan 9 Mercer High School 14.09 14.13 2
8 Browning, Kenneth 11 North Davies 14.57 14.20 1
9 Balch, Chauncy 9 North Davies 14.12 x14.20 2

Boys 200 Meter Dash Varsity
=============================================================================================
Name Year School Seed Finals H# Points Alternate
=============================================================================================
1 Cross, Zackary 12 Newtown-Harr 23.37 23.83 2 10
2 Miller, Payton 12 Newtown-Harr 24.59 24.91 2 8
3 Watkins, Brayden 10 Winston High School 25.95 25.01 2 6
4 Puls, Kenyon 11 Gilman City 25.98 26.67 2 4
5 Severe, Judah 11 East Harrison 27.98 27.93 2 2
6 Smith, Jesse 12 North Davies 27.48 28.30 2 1
7 Parker, Conner 11 Winston High School 30.08 29.58 1
8 Balch, Chauncy 9 North Davies 30.07 29.60 1
9 Brundage, Keegan 9 Mercer High School 29.09 30.09 2

Boys 400 Meter Dash Varsity
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points Alternate
==========================================================================================
1 Miller, Payton 12 Newtown-Harr 53.48 56.07 10
2 Sheetz, Bristol 11 Winston High School 1:08.51 59.54 8
3 Seek, Draven 9 Winston High School 59.34 1:00.04 6
4 Severe, Judah 11 East Harrison 1:03.24 1:00.26 4
5 Burton, Travis 12 Mercer High School 1:05.59 1:05.00 2 TIME NOT RECORDED
6 Lewis, Tate 9 Mercer High School 1:11.73 1:10.00 1 TIME NOT RECORDED

Boys 800 Meter Run Varsity
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points Alternate
==========================================================================================
1 MacGregor, Gauge 12 Newtown-Harr 2:03.40 2:07.56 10
2 Camden, Griffith 10 Gilman City 2:20.42 2:12.15 8
3 Nelson, Noel 12 Winston High School 2:15.71 2:14.29 6
4 Tovrea, Preston 10 Newtown-Harr 2:20.05 2:16.71 4
5 Gibson, Beau 10 Gilman City 2:20.09 2:28.98 2
6 Seek, Desmond 9 Winston High School 2:26.60 2:39.66 1
7 Balch, Chauncy 9 North Davies 2:59.55 2:57.94
8 Lewis, Tate 9 Mercer High School 3:27.31 3:27.39

Boys 1600 Meter Run Varsity
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points Alternate
==========================================================================================
1 MacGregor, Gauge 12 Newtown-Harr 4:36.55 4:45.51 10
2 Sheetz, Bristol 11 Winston High School 5:10.02 5:18.95 8
3 Preston, Landon 11 Gilman City 5:20.76 5:29.10 6
4 Seek, Desmond 9 Winston High School 5:24.79 5:29.59 4
5 Browning, Kenneth 11 North Davies 5:55.53 5:59.51 2

Boys 3200 Meter Run Varsity
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points Alternate
==========================================================================================
1 MacGregor, Gauge 12 Newtown-Harr 10:03.42 10:53.80 10
2 Sheetz, Bristol 11 Winston High School 11:12.85 11:47.43 8
3 Uthe, Elijah 12 Winston High School 12:00.95 11:49.68 6
4 MacGregor, Garrett 11 Newtown-Harr 12:09.45 12:54.69 4

Boys 110 Meter Hurdles Varsity
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points Alternate
==========================================================================================
1 Cross, Zackary 12 Newtown-Harr 15.74 16.12 10
2 Miller, Hunter 11 Newtown-Harr 19.38 19.14 8
3 Martin, Kaiden 10 Winston High School 19.73 20.80 6
4 Sheetz, Bristol 11 Winston High School 21.38 21.65 4

Boys 300 Meter Hurdles Varsity
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points Alternate
==========================================================================================
1 Cross, Zackary 12 Newtown-Harr 39.91 40.57 10
2 Miller, Hunter 11 Newtown-Harr 44.19 43.92 8
3 Watkins, Brayden 10 Winston High School 47.01 46.67 6
4 Martin, Kaiden 10 Winston High School 51.10 52.10 4

Boys 4×100 Meter Relay Varsity
==========================================================================================
School Seed Finals Points Alternate
==========================================================================================
1 Gilman City High School ‘A’ 1:02.02 51.12 10
1) Preston, Landon 11 2) Young, Alexander 10
3) Gibson, Beau 10 4) Puls, Kenyon 11

2 Winston High School ‘A’ 51.19 8
1) Caldwell, Evan 10 2) Seek, Draven 9
3) Martin, Kaiden 10 4) Nelson, Noel 12

3 Newtown-Harris High School ‘A’ 50.93 55.42 6
1) Axtell, Corbin 12 2) Summers, Ryker 10
3) Reeter, Carson 10 4) Fordyce, Layden 12

4 Mercer High School ‘A’ 57.08 4
1) Burton, Travis 12 2) Brundage, Keegan 9
3) Lewis, Dylan 10 4) Lewis, Tate 9

Boys 4×200 Meter Relay Varsity
==========================================================================================
School Seed Finals Points Alternate
==========================================================================================
1 Winston High School ‘A’ 1:45.61 1:47.15 10
1) Caldwell, Evan 10 2) Seek, Draven 9
3) Martin, Kaiden 10 4) Nelson, Noel 12

2 Newtown-Harris High School ‘A’ 1:47.46 2:05.30 8
1) Reeter, Carson 10 2) Summers, Ryker 10
3) Fordyce, Layden 12 4) MacGregor, Garrett 11

Boys 4×400 Meter Relay Varsity
==========================================================================================
School Seed Finals Points Alternate
==========================================================================================
1 Gilman City High School ‘A’ 4:02.47 3:57.69 10
1) Preston, Landon 11 2) Gibson, Beau 10
3) Puls, Kenyon 11 4) Camden, Griffith 10

2 Newtown-Harris High School ‘A’ 3:40.19 4:03.73 8
1) Reeter, Carson 10 2) Summers, Ryker 10
3) MacGregor, Garrett 11 4) Tovrea, Preston 10

3 Winston High School ‘A’ 4:01.51 4:47.80 6
1) Seek, Draven 9 2) Nelson, Noel 12
3) Lang, Landen 9 4) Uthe, Elijah 12

Boys 4×800 Meter Relay Varsity
==========================================================================================
School Seed Finals Points Alternate
==========================================================================================
1 Newtown-Harris High School ‘A’ 9:08.66 8:59.60 10
1) MacGregor, Gauge 12 2) Miller, Payton 12
3) MacGregor, Garrett 11 4) Tovrea, Preston 10

2 Gilman City High School ‘A’ 9:18.88 9:07.83 8
1) Preston, Landon 11 2) Gibson, Beau 10
3) Puls, Kenyon 11 4) Camden, Griffith 10

3 Winston High School ‘A’ 9:29.19 11:06.66 6
1) Seek, Desmond 9 2) Lee, Slade 9
3) Parker, Conner 11 4) Shelman, Joel 9

Boys High Jump Varsity
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points Alternate
==========================================================================================
1 Miller, Payton 12 Newtown-Harr 1.65m 1.60m 10
2 Watkins, Brayden 10 Winston High School 1.50m 1.55m 8
3 Seek, Desmond 9 Winston High School 1.50m 6
4 Reeter, Carson 10 Newtown-Harr 1.40m 4

Boys Long Jump Varsity
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points Alternate
==========================================================================================
1 Miller, Hunter 11 Newtown-Harr 6.40m 6.12m 10
2 Manning, Gabriel 10 Tri-County H 4.67m 5.24m 8
3 Tovrea, Preston 10 Newtown-Harr 4.85m 5.08m 6
4 Smith, Jesse 12 North Davies 4.60m 4.24m 4
5 Caldwell, Evan 10 Winston High School 4.60m 4.05m 2
6 Brundage, Keegan 9 Mercer High School 3.67m 4.04m 1
7 Severe, Judah 11 East Harrison 4.93m 3.96m
8 Lewis, Tate 9 Mercer High School 3.74m 3.91m
9 Lee, Slade 9 Winston High School 3.98m 3.73m
10 Parker, Conner 11 Winston High School 4.00m x3.57m

Boys Triple Jump Varsity
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points Alternate
==========================================================================================
1 Cross, Zackary 12 Newtown-Harr 12.47m 12.12m 10
2 Manning, Gabriel 10 Tri-County H 11.33m 11.24m 8
3 Severe, Judah 11 East Harrison 10.48m 6
4 Summers, Ryker 10 Newtown-Harr 10.19m 9.76m 4
5 Lee, Slade 9 Winston High School 7.45m 8.56m 2
6 Parker, Conner 11 Winston High School 8.49m 8.49m 1

Boys Shot Put Varsity
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points Alternate
==========================================================================================
1 Axtell, Corbin 12 Newtown-Harr 11.45m 11.28m 10
2 Estrada, Jace 10 Gilman City 10.40m 10.55m 8
3 Lang, Landen 9 Winston High School 9.94m 9.17m 6
4 Smith, Jesse 12 North Davies 8.07m 8.89m 4
5 Young, Alexander 10 Gilman City 8.86m 8.24m 2
6 Hale, Kylan 10 North Davies 7.72m 7.99m 1
7 Fordyce, Layden 12 Newtown-Harr 8.27m 7.87m
8 Lewis, Dylan 10 Mercer High School 6.62m 7.59m
9 Shelman, Joel 9 Winston High School 7.00m 7.14m
10 Osmon, Remington 10 East Harrison 7.00m

Boys Discus Throw Varsity
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points Alternate
==========================================================================================
1 Axtell, Corbin 12 Newtown-Harr 36.54m 33.97m 10
2 Lewis, Dylan 10 Mercer High School 26.00m 27.18m 8
3 Lang, Landen 9 Winston High School 25.20m 26.94m 6
4 Young, Alexander 10 Gilman City 23.97m 23.74m 4
5 Estrada, Jace 10 Gilman City 31.24m 23.58m 2
6 Fordyce, Layden 12 Newtown-Harr 24.57m 21.07m 1
7 Shelman, Joel 9 Winston High School 19.37m 20.43m
8 Hale, Kylan 10 North Davies 20.92m 18.89m
9 Osmon, Remington 10 East Harrison 17.34m

Boys Javelin Throw Varsity
==========================================================================================
Name Year School Seed Finals Points Alternate
==========================================================================================
1 Axtell, Corbin 12 Newtown-Harr 41.04m 38.94m 10
2 Camden, Griffith 10 Gilman City 36.40m 32.31m 8
3 Burton, Travis 12 Mercer High School 28.42m 28.25m 6
4 Shelman, Joel 9 Winston High School 21.30m 20.26m 4
5 Lee, Slade 9 Winston High School 22.80m 20.10m 2