Weather Alert

Thursday Scoreboard

South Harrison Tournament

Thursday Schedule
4:30 Maysville 61 South Harrison JV 41
6pm Tri County 62 East Harrison 56
7:30 South Harrison 78 NE Nodaway 66
9pm Princeton 72 North Harrison 47

Saturday. Games will be as follows:
Middle School Gym
2 pm – North Harrison v Tri-County (Girls)
3:30 pm – Maysville v Tri-County (Boys)
5 pm – North Harrison v NEN (Boys)

High School Gym
2 pm – South Harrison v Maysville (Girls)
3:30 pm – Mercer v Princeton (Girls)
5 pm – South Harrison v Princeton (Boys)

 

 

Stanberry Tournament

Thursday Schedule Semi finals
Girls
Platte Valley 60 King City 33
Stanberry 37 Albany 23

Boys
Mound City 81 Stanberry 46
North Andrew 64 Platte Valley 34

Friday Schedule—canceled no make up
5pm Girls consolation final-North Andrew vs Worth County
6:30 Boys consolation final–Albany vs Lafayette JV

Saturday Schedule
9:30am Girls 3rd place–King City vs Albany
11am Boys 3rd place–Stanberry vs Platte Valley
12:30pm Girls Championship–Platte Valley vs Stanberry
2pm Boys Championship–Mound City vs North Andrew

 

 

Osborn Tournament

Thursday Schedule
Winston 51 Union Star 31 consolation final
Winston 63 DeKalb 19 boys
Pattonsburg 62 Osborn/Stewartsville 51 boys

Saturday

12:00 Dekalb v Union Star Boys consolation
1:30  Dekalb v Polo Girls Championship
3:00 OSHS v Polo Boys 3rd
4:30 Winston v Pattonsburg Boys Championship

 

Lawson Basketball Tournament

Thursday Schedule–Semi finals
Girls
North Platte 50 Lawson 46
Chillicothe 50 Hamilton 22

Boys
Richmond 70 West Platte 54
Gallatin 58 Chillicothe 48

****Lawson Invitational has been moved to Saturday
Barker Center
12:00 – Girls Cons (WP vs Trenton)
1:45 – Boys Cons (Trenton vs Law)
3:30 – 3rd Girls (Law vs Penney)

HS Gym
12:00 – 3rd Boys (WP vs Chilli)
2:00 – Girls Champ (Chilli vs NP)
4:00 – Boys Champ (Richmond vs Gallatin)

 

 

Milan Tournament

Thursday Schedule
Girls semi-final
Green City 53 Brashear 38

Boys semis
Green City 61 Grundy County 57
Milan 61 Marceline 53

All games moved to Saturday. Novinger v Putnam (Girls) at 10 am; Putnam v Brashear (Boys) at 11:45 am; 3rd Girls at 1:30 pm; 3rd Boys at 3:15 pm; Girls Championship at 5 pm; Boys Championship at 7 pm

 

 

 

Lathrop’s Bill Burns Tournament

Thursday Schedule
Lathrop 62 University Academy 36 girls consolation semi
Cameron 53 Mid Buchanan 45 semi final

Saturday

Middle School Gym–
10:00-  Northland Christian vs Cameron– Boys
12:00- Lathrop vs University Academy– Girls
2:00- Savannah vs Mid Buchanan — Girls
High School Gym
10:00- University Academy vs Lathrop– Boys
12:00- Van Horn vs Mid Buchanan– Boys
2:00- Cameron vs St. Michael– Girls

 

Fairfax Tournament

Thursday Schedule Girls games
St Joseph Christian 49 West Nodaway 25 consolation
North Nodaway 38 Rock Port 18 consolation semi
East Atchison 58 Nodaway Holt 29 girls semis
Falls City 41 South Holt 28 girls semis

All games moved to Saturday. Saturday Schedule:
1 pm West Nodaway v Nodaway-Holt (Boys)
2:15 pm South Holt v Nodaway-Holt (Girls)
3:30 pm East Atchison v Rockport (Boys)
5:15 pm St Joseph Christian v North Nodaway (Girls)
6:30 pm St Joseph Christian v Falls City (Boys)
8 pm East Atchison v Falls City (Girls)

 

College Basketball
Women
Fort Hays State 71 Northwest Missouri State 49
Nebraska Kearney 59 Missouri Western 34

Men
Northwest Missouri State 64 Fort Hays State 51
Nebraska Kearney 75 Missouri Western 67

 

Connect With Us Listen To Us On