Thursday Scoreboard

Benton Cardinal Classic
Boys-
Hogan Prep 57 Savannah 49
Van Horn 56 St. Joe Central 42
Winnetonka 66 Benton 56

Saturday Schedule
11:30 AM Savannah vs Winnetonka
1:00 PM Hogan Prep vs Van Horn
2:30 PM St. Joe Central vs Benton

 

Kearney Bulldog Classic
Boys Consolation Semifinals
KC Northeast 41 Guadalupe Centers 10
Paseo Academy 59 DeLa Salle Charter 33

Boys Championship Semifinals
Lafayette 59 Smithville 54
Platte County 58 Kearney 33

Friday Schedule
GYM 2
3:30 PM Girls 7th Hogan Prep vs North Kansas City
5:00 PM Boys 7th Guadalupe Center Charter vs DeLa Salle Charter
6:30 Pm Girls 5th KC Northeast v s Paseo Academy
8:00 Pm Boys 5th Park Hill vs Lafayette

High School Gym
3:30 PM Girls 3rd Kearny vs St. Teresa’s Academy
5:00 PM Boys 3rd Kearney vs Smithville
6:30 PM Girls Champ. Benton vs Liberty North
8:00 PM Boys Champ. Platte County vs Lafayette

 

South Harrison Basketball Tournament

Thursday Results
Girls Semis
Mercer 32 NE Nodaway 26
South Harrison 43 Princeton 36

Boys Semis
Maysville 65 Mercer 33
Princeton 51 South Harrison 49

Friday Schedule
6pm Tri-County vs East Harrison girls consolation
7:30 North Harrison vs NE Nodaway boys consolation

Saturday
3pm NE Nodaway vs Princeton girls 3rd place
4:30 South Harrison vs Mercer boys 3rd place
6pm South Harrison vs Mercer girls Championship
7:30 Maysville vs Princeton boys championship

 

Stanberry Basketball Tournament

Thursday Semis
Girls
Mound City 39 King City 35
Platte Valley 45 North Andrew 26

Boys
North Andrew 66 Mound City 46
Platte Valley 64 Albany 39

Friday Schedule
5pm North Nodaway vs Stanberry girls consolation
6:30pm Worth County vs King City boys consolation

Saturday Schedule
9:30 King City vs North Andrew Girls 3rd
11am Mound City vs Albany Boys 3rd
12:30pm Platte Valley vs Mound City Girls Championship
2pm Platte Valley vs North Andrew Boys Championship

 

Milan Basketball Tournament

Thursday Results
Girls
Brookfield 29 Linn County 21 semi
Putnam County 49 Brashear 19 consolation semi

Boys
Milan 59 Brashear 45 semi
Brookfield 48 Linn County 42 consolation semi

Saturday Schedule
12pm North Missouri vs Brashear Girls 7th Elementary
12pm Milan vs Linn County Girls 3rd High School
1:45 Linn County vs Marceline Boys 7th Elementary
1:45 Putnam County vs Brashear Boys 3rd Place
3:30 Putnam County vs Novinger Girls Consolation Elementary
3:30 Brookfield vs Marceline Girls Championship High School
5pm Novinger vs Brookfield Boys Consolation Elementary
5pm Milan vs Brookfield Boys Championship High School

 

Wildcards Invitational Basketball Tournament

Friday Schedule
4:30 Savannah JV vs Pattonsburg Girls Consolation at Stewartsville
4:30 O/S vs Union Star Girls 7th Place at Osborn
6pm Mid Buchanan JV vs DeKalb Boys 7th at Stewartsville
6pm O/S vs Polo Boys 3rd Place at Osborn
7:30 Winston vs Union Star Boys Consolation at Stewartsville
7:30 North Platte vs Polo Girls Championship at Osborn
9pm DeKalb vs Winston Girls 3rd Place at Stewartsville
9pm North Platte vs Pattonsburg Boys Championship at Osborn

 

Lawson Basketball Tournament

Thursday Semis
Girls
Chillicothe 46 West Platte 26
Lawson 42 Cameron 36

Boys Semis
Chillicothe 61 Gallatin 39
Richmond 60 West Platte 50

Friday Schedule
5:30pm Gallatin vs Richmond Girls Consolation at High School
6pm Trenton vs Hamilton Girls 7th at Barker Center
6;45 Lawson vs Cameron Boys Consolation at High School
7:15 Trenton vs Hamilton Boys 7th at Barker Center

Saturday Schedule
all at High School
1pm Lawson vs West Platte Girls 3rd
2:30 Gallatin vs West Platte Boys 3rd
4pm Lawson vs Chillicothe Girls Championship
5:30 Richmond vs Chillicothe Boys Championship

 

Fairfax Basketball Tournament

Thursday Results
Girls-Rock Port 51 South Holt 40 consolation
Boys-South Holt 87 St Joseph Christian 50 consolation

Friday, January 13
6:00 p.m. – Nodaway Valley vs East Atchison boys 3rd place
7:30 p.m. – Falls City vs Rock Port girls championship

Saturday, January 14
1:00 p.m. – Nodaway Valley vs Falls City girls 3rd
2:30 p.m. – Falls City vs Rock Port boys championship

Bill Burns Classic

Girls
Mid Buchanan 43 Savannah 31

Boys
Northland Christian 50 University Academy 48

Friday Schedule
5:00 PM Girls University Academy vs Savannah
6:45 PM Girls Lathrop vs Mid-Buchanan
8:15 PM Boys Lathrop vs Mid-Buchanan

Other Scores
Girls
St Pius X 52 Maryville 50
St. Joe Central 58 Platte County 57
Raytown South 54 Smithville 48
Winnetonka 51 Excelsior Springs 40
Grundy County 42 Southwest Livingston 6
Mount Ayr 39 Central Decatur 28
Wayne 61 Moravia 27

Boys
Grundy County 64 Southwest Livingston 31
Braymer 62 Orrick 57
Mount Ayr 73 Central Decatur 51
Moravia 75 Wayne 66

College Basketball

Women
LSU 77 Missouri 57
Northwest Missouri State 72 Central Oklahoma 68
Missouri Western 76 Newman 52

Men
Central Oklahoma 69 Northwest 58
Newman 71 Missouri Western 55

 

Events Calendar

Calendar of Events

M Mon

T Tue

W Wed

T Thu

F Fri

S Sat

S Sun

2 events,

2 events,

3 events,

5 events,

3 events,

3 events,

3 events,

4 events,

2 events,

0 events,

0 events,

0 events,

0 events,

0 events,